Dbałość o zdrowie

Każda kobieta powinna pamiętać o regularnych wizytach u ginekologa. Pierwsza z nich powinna odbyć się przynajmniej przed rozpoczęciem współżycia seksualnego.

Wiele kobiet, zwłaszcza młodych, obawia się odwiedzin u lekarza tej specjalności. Jest to powodowane zwykłym wstydem przed odsłanianiem do badania miejsc intymnych, jak również strachem przed byciem ocenianą. Niekiedy dziewczęta boją się czasem również, aby to, o czym rozmawiać będą z lekarzem nie wyszło poza gabinet.

Trzeba zdawać sobie sprawę z kilku rzeczy. Przede wszystkim, ginekologa, tak jak lekarza każdej innej specjalności obowiązuje tajemnica lekarska i nie może on przekazywać nikomu informacji dotyczących pacjentki bez jej zgody. Po drugie, lekarz ma za zadanie leczyć i udzielać porad dotyczących zdrowia. Nie jest jego rolą ocenianie pod względem moralnym seksualnych zachowań pacjentki. Sytuacja, w której by coś takiego robił, byłaby po prostu nieetyczna. Może natomiast zwrócić uwagę na wynikające z niektórych zachować zagrożenia i to leży w jego kompetencjach. Jeśli zaś chodzi o wstyd… cóż, po prostu trzeba uświadomić sobie, że dla lekarza ginekologa oglądanie intymnych kobiecych miejsc jest codzienną pracą.

Badanie ginekologiczne nie należy może do najprzyjemniejszych, nie jest jednak zwykle bolesne. Dobry ginekolog wykona je delikatnie i ostrożnie.

Nie wolno zaniedbywać wizyt u lekarza tej specjalności. Zwłaszcza kobiety planujące potomstwo powinny mieć na względzie dokładną dbałość o tę sferę zdrowia, ale nie tylko one. W drogach rodnych kobiety mogą rozwijać się groźne stany chorobowe, nie dające żadnych objawów, a możliwe do wykrycia tylko podczas badania ginekologicznego.

Przesłankami, które powinny skłonić nas do natychmiastowej wizyty są objawy wskazujące na stan zapalny, zmiana wydzieliny, brak lub nieregularność okresu, swędzenie. Do ginekologa wybierzmy się także, chcąc rozpocząć przyjmowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej. Pomoże on wybrać odpowiednie tabletki i udzieli niezbędnych porad.